22.7.10

Intensywne powtarzanie - sekret skutecznej nauki angielskiego

Intensywne powtarzanie oznacza robienie czegoś wiele razy ze skoncentrowaną energią. Nie wiem czy to dobra, czy zła wiadomośc ale aby nauczyć się angielskiego, nauczyć się jakiegokolwiek języka, opanować każdą nową umiejętność potrzebujemy wielu powtórek.

Wielu ludzi tego nie lubi. Narzekają oni: "O boże, jestem znudzony, nie mogę już tego słuchać". Niestety wielu ludzi ma błędny pogląd na naukę języka obcego. Rozumieją oni, że aby osiągnąć sukces w sporcie należy powtarzać te same czynności wielokrotnie . Tak wygląda trening. Nie wiadomo dlaczego w stosunku do nauki języka obcego mają oni inne podejście. Narzekają: "Nie chcę już tego powtarzać. Przecież już znam present tense. Już uczyłem się tych słówek i gramatyki". Ale to nie wystarczy. Aby nauczyć się angielskiego skutecznie potrzebujemy wielu powtórek, powtórek z energią i intensywnością.

Musimy skoncentrować się na rzeczach podstawowych, najczęstszych i najważniejszych elementach uczonego języka. Jest to fundament języka i dlatego musimy go powtarzać często i nie przestawać nawet jeśli nam się wydaje, że już to umiemy. Oczywiście będziemy się również uczyć bardziej zaawansowanej gramatyki, poznamy nowe bardziej skomplikowane słowka które zawsze chcieliśmy umieć. Ale ten materiał jest czymś ekstra. Nasza uwaga zawsze powinna być skupiona na rzeczach tak fundamentalnych jak najpowszechniejsze słówka, najczęściej stosowane formy gramatyczne i podstawowa wymowa języka, ponieważ na tym opiera się nasza umiejętność swobodnej komunikacji po angielsku.

Teraz pewnie zapytacie - jak to zrobić? Ponieważ problem z powtarzaniem jest taki, że szybko staje się nudne. Każdy kto chce opanować język ma ten sam problem. Jest to mentalny problem. Dlatego musimy się nauczyć jak wielokrotnie powtarzać ten sam materiał ale wciąż robić to z energią i koncentracją. To jest właśnie sekret skutecznej nauki angielskiego.

Jednym ze sposobów jest kontrolowanie swoich emocji. Ponieważ aby uczyć się skutecznie musimy mieć wysoki poziom energii. Dlatego ucząc się angielskiego powinniśmy się uśmiechać i być w ruchu. Głowę musimy trzymać uniesioną do góry, a nasza sylwetka powinna być wyprostowana. Pomoże nam to pokonać nudę podczas powtórek, ponieważ kiedy czujemy się dobrze fizycznie i mamy energię, to możemy skupić się dłużej i nie nudzimy się łatwo.

Kontrola swoich przekonań i wiara w siebie również może nam pomóc. Ucząc się powinniśmy myśleć o tym co chcemy osiągnąć. Powinniśmy wyobrażać sobie siebie jak mówimy płynnie po angielsku i głęboko w to wierzyć. Zbuduje to w nas energię potrzebną do intensywnych powtórek.

Jest jeszcze jeden sekret skutecznego powtarzania, który jest i zawsze był wykorzystywany przez wszystkich, którzy osiągnęli sukces. To klucz do skutecznego powtarzania.
Kiedy powtarzamy nie robimy dokładnie tego samego za każdym razem. Musimy znaleźć i wykorzystać drobne różnice podczas każdej powtórki. Na przykład, ucząć się nowej lekcji w końcu nauczymy się wszystkich słówek. Będziemy je rozumieć z łatwością. Dlatego wtedy powinniśmy dokonać drobnej różnicy, skupić się na innym aspekcie tej samej lekcji. Kiedy nie mamy już problemów ze zrozumieniem powinniśmy się skupić na wymowie. Starajmy się wypowiadać wszystkie słowa z prawidłowym akcentem. Później postarajmy się to robić szybciej. Następnie zadawajmy pytania dotyczące lekcji i na nie odpowiadajmy. W ten sposób za każdym razem dodajemy coś nowego do naszych powtórek, dlatego powtarzanie nie staje się dla nas nudne. Jest to rodzaj gry pozwalającej naszemu mózgowi być ciągle żywym i aktywnym.

Ucząc się w ten sposób jesteśmy w stanie powtarzać ten sam materiał z odpowiednim skupieniem i intensywnością. Dlatego możemy zrobić o wiele więcej powtórek. Pozwoli nam to na trwałe opanowanie uczonego materiału i w konsekwencji osiągnięcie biegłości w angielskim. Jeśli będziecie się uczyć w ten sposób każdą lekcję będzięcie pamiętali nawet za 10 lat.
Powodzenia!

Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej

1 komentarz: